Symbolika barev

31. července 2006 v 18:27 | já
Symboličnost a expresivita barev se v průběhu věků mění,jak od kultury ke kultuře,tak indivinduálně a psychologicky.například v orientu je bíla barvou smutku.pro Evropany modrá vždy symbolem víry,zatímco pro Číňany znakem nesmrtelnosti.Zelená,dnes znýámá jako symbol naděje a přátelstvý, zatím co ve středověku byla symbolem lásky.Islám povýšil zelenou barvu na barvu slavnostní.
Barvy jsou nositeli psychyckých vztahů a hodnot,jsou psychyckými prožitky,a tím se dotýkají našeho osudu.Vypovídají o tom,jaci jsme ve svém nitru.Barvy jsou vybrace kmitajících ve vysokým frekvencích,takže nesjsme schopni je postřehnout.Frekvencí svých vybrací na nás mají mocný vliv,nezávisle na tom,jestli o tom víme nebo ne.
Bílá barva
Je výrazem čistoty a pořádku,symbolizuje počátek bytí,světlo.Tato barva je slavnostě radostná a povzbudivá.Bílá je měsíčním světlem,mlékem,perlami,ale zároveň prachem,nicotou a kostmi.Zosobňuje světlo samo a objevuje o stvoření světa."Vaše bohatsví není z tohot světa."
Černá barva
Je výrazem smutku,nicotny a prázdna,sambolizuje konec,uzavřenost,zastavení,tmu a smrt.Černá je slavnostně vášnivá a tlumivá.Lesk jí dodává určitou eleganci.Je to barva tajemstvý.Mluví o ženském lůně a živoucím chaosu počatku.Představuje původní,bohatý a nevyčerpatelný zdroj energie."Oceňuje absolutnost,která odolává každému srovnání."
Šedá barva
Vyjadřuje klid,neutralitu a neangažovanost.Může tvoří ideální ideální pozadí ostatní barvy.Představuje rovnováhu protikladů černé a bílé.Co se tíče emocí,představuje šedá nedostatek citů."Rádi se držíte zpátky."
Hnědá barva
Připomíná plodnou půdu sklizených polí, připravených pro setbu. Jako ztlumená tmavá červená vyjadřuje stav pasivního přijímání. Může symbolizovat pocit povinnosti, ale častěji znamená zemitost, přirozenost a bezpečí. Vyzařuje z ní důvěrnost a prostota. "Rádi zůstáváte věrni osvědčenému a spolehlivému. Vaším pozorovacím talentem včasně odhalíte, kde je potřeba pomoci."
Žlutá barva
Má v sobě optimismus, duševnost, zjemnění mentality a zmírňuje silnou únavu očí. Bývá výrazem vzrušení, veselí a radosti, snad proto, že symbolizuje slunce, jas a rozum. Pokud žlutou využijeme jako zlatou, bude symbolizovat bohatství, nádheru, úctu a důstojnost. Zlato žlutá představuje nejmocnější světlo, proto bývá využívána jako symbol nadsmyslového světa.
Žlutá se stala symbolem schopnosti vidět či porozumět a také schopnosti intuice, inspirace a samostatnosti. "Dar pozorování o vás vypovídá jako o jednom z všestranných zajímavých současníků. Jste otevřeni novému."
Oranžová barva
Vyvolává vědomou vůli , posiluje tělesné i duševní funkce, pomáhá při psychických těžkostech. Je výrazem energie, tepla a přátelství. Je spjata se vzrušením. Jde o barvu veselí, ale i vzdoru. Dodává pocit tepla, spokojenosti a pohody, neboť představuje odstín sytějšího plamene ohně a slabší záři zapadajícího slunce. Může představovat aktivní úsilí, silný smysl pro identitu a zdravé prosazování. "Čehokoli se chopíte, uděláte s vášní, obětavostí a velkým nasazením. To umí ocenit každý, kdo se s vámi setká."
Červená barva
Aktivuje vůli, dodává energii a víru ve své schopnosti. Označuje život, sílu, dynamiku, čilost, je výrazem podnikavosti, žádostivosti a tvořivého úsilí. Samozřejmě je symbolem ohně a krve, boje a revoluce. Často vyjadřuje i vášeň a náruživost, lásku a půvab. Ve středověku označovala také zákona a spravedlnost. Je důležitou barvou pro léčení nemocných. Ukazuje oddanost životu, vůli přežít a přijmutí svého těla. "Jste právě v nejlepší formě, uprostřed plné činorodosti a vyrovnaní sami se sebou. Vlastní útočiště je pro rozvoj vaší osobnosti zvláště důležité."
Purpurová barva
Působí důstojně a slavnostně. Vyvolává pocit odstupu při zachování emocionálního kontaktu. Symbolizuje nádheru, moc, dospělý věk a bohatství. Dříve často poukazovala na nejvyšší pravdu, úřad či zákon. Purpurová bývá označována za symbol buddhistického Lotosu s tisíci květy, což značí harmonii. Přináší oduševnění, posiluje vznešené ideály a zesiluje meditaci. "Patříte do společnosti největších géniů a přirozených talentů, ale také tuláků a kejklířů. Život je pro vás magií."
Fialová barva
Směšuje v sobě protiklad a napětí červené a modré, dynamiku a statečnost, laskavé oddání, z části také vyjadřuje tajemství, mystiku a snad i dramatičnost. Jde o splynutí energie červené a jasu a klidu modré. Symbolizuje povýšenost, důstojnost, mystickou tajemnost a utlumenou vášeň. Výborně může vyjádřit i skrytou touhu nebo citlivost. Znamená proces osobnostního růstu a živou představivost, která může být užitečná pro tvořivé úsilí. "Platíte spíše za uzavřeného člověka. Nedržte se ale příliš zpátky, protože svět vaši meditativní sílu potřebuje!"
Modrá a indigo barva
Vyjadřuje klid, jas, mír a pasivitu, touhu i věrnost, jemné city, soustředěnost a oddanou spokojenost. Připomíná nebe, nekonečnost, nedosažitelnost, hlubokou víru a vědomé smíření se světem. Léčí se s ní nemoci krku, protože odpovídá krční čakře, a má výrazné relaxační účinky na mozek. Tmavá indigová modř odhaluje probuzení intuice, dosažení moudrosti a rozvíjení hlubší a smysluplnější filozofie v životě. Ovlivňuje fyzické i duševní vidění, čich a sluch. Očišťuje mysl, odstraňuje komplexy, obavy a psychické poruchy. Symbolizuje sílu a praktičnost. "Umíte snít, ale pravidla a platné normy jsou pro vás důležité. Zároveň jste spolehlivým a věrným partnerem."
Tyrysová barva
Je výrazem klidu, ale klidu chladného, necitlivého. Je symbolem nehybnosti, krystalu, vody a ledu. Vytváří dojem hloubky, protože ustupuje do pozadí. Po staletí tyrkys přináší užitek v léčitelství. "Jste zajímaví a vnímaví, často však reagujete teprve, když jsou veškeré důsledky dobře rozváženy."
Zelená barva
Vyvolává klid a pohodu, vyjadřuje životodárnou energii přírody, a proto je pokládána také za barvu jistoty a růstu. Symbolizuje naději, přátelství, mládí a přírodu, bezpečí a jistotu. Může působit teple i chladně. Je tichá, vyrovnaná, ochraňující a hrdá. Poukazuje na princip přirozeného, zdravého růstu a schopnost vyživovat rostoucí věci. Jde o symbol matky přírody samotné. "Podobně jako u vašeho vzoru matky přírody se u vás jedná o to, nechat věci růst a vyvíjet se."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Misha Misha | Web | 8. května 2008 v 13:47 | Reagovat

Sorry, ale tak děsně barevně blbě udělanej blog jsem ještě neviděla =o( zkus to napravit, protože takhle se to fakt nedá číst

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama