Rady pro rodiče

27. srpna 2006 v 22:41 | Alex |  Drogy
jak předejít drogovým problémům
Nelze získat stoprocentí jistotu,že se s drogami v rodině nesetkáme.Stejně tak se mohou objevit mezi dětmi ve škole,v místech trávení volného času(zvlástě rizikových)a po dobně.Drogy a problémy s nimi spojené jsou-bohužel-jendou ze součástí dnešního života,a tento fakt nelze jakýmkoliv zásahem změnit.není nutné ale propadat panice.To,že se drogy vyskytují v našem okolí,ještě neznamená,že zasáhnou zrovna NÁS.Drogy nejsou nic tajemného,nemají nad námi žádnou moc-dokud sami nechcete.Existuje řada opatření,kterými lze účině riziko drogových potíží omezit.zde jsou některá z nich.
1.Mluvte s dětmi o drogách.
Vysvětlete jim,o co jde,drogy nejsou žádným tajemství.Názorný příklad je vždy alkohol a jeho učinky-ten je v mnoha případech nedaleko.Mluvte o drogách stejně jako o dalších nepříjemnostem v životě,které tu jsou a je jim možno se vyhnout.Mluvte vždy způsob přiměřeným věku.nebojte se ,,návodnosti" drogové problematiky.
2.nepodceňujte své děti.
Ví často o drogách víc,než myslíte.nesnažte se poučovat,právě v oblasti drogové problematiky ze sebe můžete snadno udlat hlupáka.naslouchejte pozorně a všímejte si detailů
3.Pomozte svému dítěti nalézt a udržet sebedůvěru.
právě nedostatek v sebehodnocení,pocity nedosatečnosti a ,,komplexy" mohou přiblížit vaše dítě k drogám.nebojte se vyjádřit své pozitvní hodnocení-v odvůvodněných případech.Nebojte se pochválit.
4.pomozte svému díteti vytvořit si pevný hodnotový systém.
Schopnost rozlišit mezo dobrým a špatným významě ovlivnuje rozhodování.K pozitivním i negativním hodnotám by mělo dítě dojít samo.Rodiče by měli vést a ukazovat směr-ne mentorovat.
5.Buďte pozitivním příkladem
lehko řečeno-těžko provedeno.Přesto se ale pokuste.Alkohol je také droga(I když legální) a vztah k němu je v rodině významným ukazatelelm.Zde se velmi dobře demonstrují rozdíli mezo vhodným a nevhodným,mezi kontrolou a její ztrátou.
6.Pomozte dítěti zvládat negativní tlaky ze strany vrstevníků.
podporujte jho individualitu.vysvětlujte mu,že nemusí být stejný jako ostatní.Být jedinečný a jiný je to,co se hodnotí.
7.Podporujte všechny pozitivní aktivity svého dítěte.
Způsob trávení volného času je jedním z významných faktorů ovlivňujících možný vznik drogových problémů.nejen podporujte-ale aktivně vyhledávejte zájmy a vlohy vašeho dítěte.investovat čas i peníze jsou vkladem,který se vyplatí.
8.nebojte se přiznat si nevědomost.
Drogy jsou téma,která se týka celé společnosti.mnozí se k této problematice vyjadřují(dokonce o ni rozhodují),aniž si dají práci získat informace o tealitě.Zprávy z masmédií jsou často vědomě či nevědomě zkreslené.Orientuje se na instituce,které s drogovoo problematikou skutečně pracují,mají zkučenosti a důveru klientů-ať již postižených,či jejich rodičů.Nebojte se ptát.Profesionální instituce jsou zde právě proto,aby vám odpovídaly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama