Minule...

30. ledna 2007 v 11:26 | Alex |  Orientální skupina Djamel
Minule jsem vás seznámila s pohledem na zdobení a oblékání pro orientální tanec. Dnes se zaměříme detailněji na styl kostýmů pro egyptský styl tance "Rags Shargi".
Egyptský styl, který si obléká většina evropských a amerických tanečnic, představuje jen malý výřez toho, co se v Egyptě skutečně nosí. Místní tanečnice si většinou nechávají navrhnout šaty podle svých představ v širokém spektru barev, zdobení a střihů. Bohatostí kostýmu dává žena najevo svou cenu. Cení li si sebe sama vysoko, pak i její kostým bude hýřit bohatostí výšivek a třpytem kamenů, flitrů nebo penízků.
Bedleh: oblek pro efektní úvod
Egyptská tanečnice obvykle zahajuje vystoupení v kostýmu zvaném "bedleh", což znamená "oblek". Obvykle se sestává z korálkové podprsenky a pásu, zdobené sukně a trikotu. Součástí kostýmů může být závoj, rukavice, čepec či korálkové šperky.
Trikot, který je v Egyptě vyžadován ze zákona a musí zakrývat bříško (u nás jej tedy lze vynechat), mívá tělovou či jinou barvu, a často je zdoben penízky nebo flitry.
Spodní sukně je tvořena tříčtvrtečním kruhem a kryta jednoduchou sukní ze stejného materiálu s rozparkem na noze. Lem a rozparek jsou zdobeny korálky a pajetkami. Svrchní sukně mívá tvarované lemy (např. cípy ve tvaru V), zdobené stejným lemováním jako spodní sukně a složitým flitrovým vzorem.
Závoj může být ve stejné, ale i kontrastní barvě k barvě sukně. Vnější okraj je obvykle ozdoben šňůrou korálků a pajetek.
Podprsenka a pás bývají zdobeny bohatým třepením - u pásu o délce až 20.
Většina tanečnic si obouvá střevíce na vysokém podpatku. Egyptské tanečnice je původně začaly nosit, aby tím divákům sdělily: "Podívej, jsem dost bohatá na to, abych si mohla dovolit boty".
Po provedení úvodní části se tanečnice vrací na jeviště oblečená do baladi kostýmu, aby zatančila tanec s hůlkou či svícnem. Obvykle jde o dlouhou, bohatě zdobenou večerní róbu z elastických materiálů, často obtočenou pásem s korálkovým třepením zdůrazňujícím pohyby. Celý kostým může být doplněn rukavicemi, závojem nebo čapkou a může mít rozparky, které odhalují bříško (ne však pupík) tanečnice
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama