Porod v rytmu orientu

30. ledna 2007 v 11:27 | Alex |  Orientální skupina Djamel
Břišní tanec je přímo stvořen k přivádění nového života na svět. Dokonce původně, před mnoha tisíci lety, vznikl v Africe právě jako tanec rodiček. A tento jeho prastarý účel znovu začínají objevovat i mnohé dnešní ženy.
Jak porodní tanec v Africe vypadal si můžeme představit snadno - v některých oblastech se takto rodí dodnes. Když nastal čas porodu, shromáždily se všechny ženy do připraveného stanu a utvořily kruh. Rodička si uprostřed vyhloubila jamku, kterou si vystalala kožešinou. Pak spolu všechny ženy zpívaly a tančily a tato atmosféra ženského společenství dodávala rodičce sílu a odvahu.
Břišní tanec s bříškem
Je příznačné, že břišnímu tanci se nejlépe učí právě těhotné ženy. Právě jim totiž umožňuje prožít nejintimnější kontakt s miminkem, které je přirozenými, houpavými a pomalými pohyby jemně masírováno a hlazeno. Tím si může začít lépe uvědomovat svoje tělíčko a připravuje se na největší životní "masáž" v podobě průchodu porodními cestami.
Dochází nejen k vytvoření hluboké vazby mezi maminkou a miminkem, která je nezbytná pro jeho zdárný vývoj, ale také se posiluje vědomí vlastního ženství a krásy.
Břišní tanec je přínosný i pro zdraví maminky. Posiluje totiž pánevní, břišní a zádové svaly, které jsou v době těhotenství enormně zatěžovány. Důraz je kladen i na osvojení správného dýchání.
Důležitý je i relaxační aspekt tance. Prenatální psychologie totiž již před dvaceti lety objevila, že tak, jak se cítí nastávající matka, cítí se i její děťátko. Žena se navíc učí ovládat své tělo i mysl, a tak se ideálně připravuje na samomotný porod.
Zásady tance v těhotenství
Ideální je, když se žena břišnímu tanci začne věnuje již před početím, neboť to pomůže připravit její tělo na těhotenství. I samotné otěhotnění je pak snažší. Začít se ovšem dá v kterémkoliv týdnu gravidity.
Během těhotenství se tančí ve velmi pomalém rytmu a některé dynamické prvky se zcela vynechávají. Doporučovány jsou zejména vlnivé a krouživé pohyby pánve, hrudníku, rukou a hlavy. Pohyby hrudníku do stran, dopředu a dozadu zmenšují tlak dětské hlavičky a výrazně matce ulevují. Kolébavé pohyby a osmičky dítě uklidňují, neboť jej kolébají v plodové vodě. Velký důraz se klade na koncentraci a relaxaci.
Tančit se doporučuje i během první doby porodní mezi vztahy. Tady lze použít dynamičtější rytmus, který zmírňuje bolesti a urychluje porod. Vlnité, krouživé pohyby a třesení také usnadňuje dítěti průchod porodními cestami. Některé taneční prvky se dají využít i během šestinedělí, kdy urychlují psychickou i fyzickou regeneraci
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama