Psychofyzická polarita barev

29. ledna 2007 v 14:51 | Alex |  Orientální skupina Djamel
Barvy lze rozdělit vždy do dvou skupin podle vymezených psychologických vlastností jejich působení. Některé tyto vlastnosti jsou objektivní, ale jiné (a ty převažují) jsou zcela subjektivní. Takže v jejich určení se lidé liší nejen v závislosti na barevné citlivosti svého zraku, ale i díky své osobnosti a náladovému prožitku. Z hlediska psychofyzické polarity rozlišujeme barvy doplňkové, syté a bledé, světlé a tmavé, pastelové a ostré, teplé a studené, klidné a vzrušivé.

Doplňkové

Doplňkové barvy jsou k sobě protikladné. Toto protikladné působení má zcela psychologické a estetické efekty. Základními doplňkovými barvami jsou červená - zelená, modrá - oranžová a žlutá - fialová.

Syté a bledé

Přidáváním sytosti nabírá barva na živosti. Příliš vystupňovaná sytost působí vzrušivě až neklidně. Snižováním sytosti se výraz barvy zklidňuje a to buď směrem k jasnosti, nebo kalnosti. Kalné odstíny působí ponuře a šeře, jasnější naopak vyvolávají pocit lehkosti.

Světlé a tmavé

Nejsvětlejší ze všech barevných tónů je žlutá, nejtmavší modrá. Každý z tónů může mít své vlastní světlejší a tmavší odstíny.Světlejší barvy působí radostněji, jsou lehčí a jemnější, tmavé barvy jsou těžší a vážnější.

Pastelové a ostré

Pastelové barvy působí velmi příjemně a spíše zklidňují, jsou jemné neostrých odstínů. Tvrdé neboli ostré barvy jsou sytější a mají vzrušivý účinek. Na měkkost má také vliv matnost povrchu barevných ploch.

Teplé a studené

Barvy umístěné v barevném kruhu poblíž žluté jsou spojeny s pocitem světla a tepla. Naopak studené barvy soustředěné kolem modré nabývají na výraznosti i za menších intenzit osvětlení. Do vědomí vstupují jako zastřené, neurčité a zdánlivé. Kromě chladu jsou schopny vyvolávat dojem záhadnosti, neskutečnosti a vzdálenosti. Teplé barvy vyvolávají dojem skutečného a určitého.

Klidné a vzrušivé

Odstíny zelené působí klidně a vyrovnaně. Protikladem k nim je barva červená. Na rozmezí klidu a vzrušivosti jsou umístěny barvy žluté a modré. Fialově modrá tíhne spíše ke vzrušivosti, ale tyrkysová ke klidu. Totéž platí například o oranžově žluté a zeleně žluté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama