2.Trendy v užívání návykových látek mezi mládeží v Evropě

6. února 2007 v 15:56 | Alex |  Drogy
Situací v užívání alkoholu a jiných návykových látek v evropských zemích se zabývají studie ESPAD (Evrposký projrkt školního průzkumu užívání alkoholu a jiných drog),jejíž prvé mezinárodní kolo proběhlo v roce 1995,druhé v roce 1999 a třetí v roce 2003.Cílem této studie je porovnání situace v jednotlivých evropských zemích a anlýza trendů.Dle této studie v České republice proběhl průzkum na vyrbaných středních školách,odpovídalo téměř 15 000 osob.
Nelegální drogy
Evropská studie prokázala v této oblasti tzv. diferencovaný trend vývoje v oblasti rekreačního a problémového užívání drog-mezi českými šestnáctiletými studenty rostou zkušenosti s užíváním marihuany a extáze,zkušenosti s užíváním pervitinu a heroinu mají však trend klesájicí.
Obdobně zaznamenaly nárůst zkušeností s marihuanou a hašišem další země střední a východní Evropy.Lze tedy říci,že situace v České republice a její vývojem v ostatních evropských státech.
Užívání nelegálních drog má ve většině evropských zemí rostoucí trend.
V žádné z evropských zemí nebyly sledovány rozdíly mezo chlapi a dívkami.Ve všech sledovaných zemích mají studenti nejčastější zkušenost s užítím Marihuany nebo hašiše.
Pamatuj si.....
Marihuana je podle načich zákonů stejně ilegální droga jako pervitin nebo heroin.
Marihuana může vyvolávat závislost.
V posledních letech se zvyšeje obsah THC v marihuaně,což může vést k nežadoucím a nepříjemných účinků.Marihuana ti může poškodit zdraví,ale také se s ní snadno můžeš dostat do problémů se zákonem.Vozit s sebou marihuanu přes hranice může skončit velkým průšvihem.
Marihuana je droga se všemi riziky,které s drogami souvisí.
Marihuana tě nemusí dostat do závislosti,ale může tě připravit o školu nebo o další kariéru.
Marihuana není droga nez rizik a není méně škodlivá než alkohol či tabák.
Druhou nejčastější užitou nelegální drogou je po marihuaně extáze.Užívání amfetaminů(také český pervitin)mezi šestnactitými má ve většině evropských zemí klesající charakter.Významný pokles je možné sledovat ve Velké Británii,Irsku,Holandsku,Norsku,České republice,Polsku a Lotyšsku.Nárůst naopak zaznamenaly Slovensko,Maďarsko,Litva,Island,Itálie a Bulharsko.
Klesající vzestupný s LSD(,,tipy") nebo jiným halucinogeny lze zaznamenly v ČR,Litvě,Portugalsku a Italii.Naopak pokles zkušenosti s LSD zaznamenaly Irsko,Velká Británie,Polsko,Lotyšsko a Rusko-v ostatních zemích nedošlo ke změnám.
Rozsah úživání kokainu je dlouhodobě mezi šestnáctiletými nízký.Mezi jednotlívými statý existují rozdíly nejen v rozsahu užívání těkavých látek(toulen atd.),ale mezi roky 1999 a 2003 byl zaznamenán také odlišný vývoj v jejich užívání.Vyrázný nárůst byl sledován v Grónsku,kde celoživotní zkušenost mělo v roce 2003 celkem 22% dotázaných,ale také na Faerských ostrovech,na Kypru,veFinsku a v Portugalsku.
Pokles zaznaenaly Velká Británie.Irsko a Litva,v ostatních státech je situace od roku 1999 stabilní.
Česká republika se s 9% celoživotní zkušenostní užítí těkavých látek(rozpouštědel)pohybuje kolem evropského průměru.
Pamatuj,že........
Čichání toulenu je největším rizikem pro zdraví i život.
Není nebezpečnější droga než toulen.
Číchání toulenu může snadno způsobit smrtelné předávkování.
Číchání toulenu težce poškozuje mozek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kikinka Kikinka | 14. března 2007 v 11:32 | Reagovat

Máte naprostou pravdu

2 lukyn lukyn | E-mail | 18. května 2009 v 21:13 | Reagovat

tohleta s****a je opsaná z jednoho materiálu...nejlepší na tehletěch propagačních kecech je to že čím víc sou lidi informovaný tím míň závažně se v nich o travce píše...před dvaceti lety nebezpečnej zabiják pomalu a dneska..."Marihuana tě nemusí dostat do závislosti,ale může tě připravit o školu nebo o další kariéru."...neni to prdel tyhle bláboly?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama